Jan Weber: Poděkování za rok 2013

Rád bych touto cestou poděkoval všem příznivcům-partnerům SALOMON-RUN za spolupráci v r. 2013.

O tom, že se tento rok povedl svědčí mj. tyto jejich úspěchy:

Leden – LH 24 – vítěz Jan Zemaník, SALOMON-RUN.CZ

Jan Zemaník - král letošního LH24

Červen – Jesenický tvrďák, MČR jednotlivců v AR – vítěz Tomáš Petreček, SALOMON-SUUNTO / OPAVANET

Jesenický Tvrďák 2013 - výsledky

Srpen - Mistrovství ČR týmů v AR – vítěz SALOMON-SUUNTO / NUTREND, Navrátil+Šinkovský+Štryncl+Brožková

Tým Salomon-Suunto/Nutrend

Září – MČR v horském maratonu-B7 – vítěz SALOMON-SUUNTO / LEKI , Pavel Štryncl + Jaroslav Balatka

Pavel Štryncl a Jaroslav Balatka - vítězové B7 2013

Prosinec – Pražská stovka – vítěz Jan Zemaník, SALOMON-SUUNTO

Prosinec – Mistrovství světa v Adventure Race v Kostarice, úžasný výkon i výsledek týmů

OPAVANET/ ACCOM / SALOMON – Válková+Petreček+Krajník-Vaněk, 16. místo !
SALOMON-SUUNTO / NUTREND – Brožková+Navrátil+Šinkovský+Štryncl, 19 místo !

Nezbývá než popřát do dalšího roku hlavně pevné zdraví – vše ostatní tito borci zvládnou sami !!!

Mějte se všichni fajn!

pf_2014

Posted by

Češi dokončili ARWC 2013 – GRATULACE!

- 850 km vzdušnou čarou = 1000 km na trati
- až 10 dní NON-STOP
- 25 zemí a 60 reprezentačních čtyřčlenných týmů (min. 1 žena)
- Trek, MTB, OB, kajak, raft, plavání, lezení, HighMountain, canyoning, coasteering, in-line, lanové aktivity
- 0 až 40 °C
- 0 až 3 400 m n. m.
- vlhkost až 90%

Závod začal 100 km dlouhou MTB etapou. Po 9 až 10 hodinách dojely do depa první týmy. Čeští reprezentanti výborně zvládli především noční úsek přes opuštěné železnice a s hodinovou ztrátou se pohybovali kolem 15. místa. Bez spánku všichni pokračovali na mnohem náročnější etapu – mořský kajak. Trasa o délce 70 km vedla přes Golfo Dulce (nejhlubší záliv na světě), kde se závodníci potkali s delfíny a někteří i s velrybami. U moře panovalo hrozné vedro (kolem 40°C), které všem bralo mnoho drahocenných sil.

Další část závodu tvořila 100 km dlouhá MTB etapa, jejíž začátek v palmových plantážích byl navigačním oříškem. Velmi náročné bylo také stoupání na Donkey Hill s převýšením přes 1000 m. MTB však českým týmům sedí více než pádlování, a proto se po této etapě propracovaly až na 13. a 14.místo. Po třech nocích bez spánku využili všichni po konci etapy povinný 4 hodinový „rest“ nařízený pořadateli a před další etapou se prospali.

Následující královskou etapu tvořil 100 km dlouhý trek, v rámci něhož závodníci nastoupali přes 4000 výškových metrů a podívali se mimo jiné i na nejvyšší horu Kostariky, 3820 metrů vysokou Cerro Chirripó. Při této etapě se týmy naopak potýkaly s velice chladným počasím. Polský tým, který aktuálně figuroval na 5. místě, musel dokonce zavolat lékařskou pomoc, kvůli podchlazení jednoho z členů týmu. Oba české týmy strávily na treku více než 24 hodin.

Následná kratší MTB etapa členitým horským terénem kostarického vnitrozemí nedala nikomu oddychnout. Hned po ní následovaly dvě velmi dlouhé části na vodě – technický sjezd na raftu a předlouhá (89 km) etapa na říčním kajaku. Během této etapy odstoupilo několik týmů pro totální rozmočení chodidel… Český tým OpavaNet/Accom/Salomon zde postihla také velmi nepříjemná událost. Jeden člun se jim roztrhl o starý kontejner a všichni čtyři členové museli 50 hodin absolvovat jen s jedním kajakem.

Po pádlování přišel krátký trek na 20 km, kde především první část v bažinách znamenala nesnesitelné útoky komárů. Následných 100 km na horském kole po rovině se zdálo již jako přijatelná překážka, ale po týdnu závodění bez spánku byla monotónnost a nekonečnost etapy přímo ubíjející. První Švédové se dostali dokonce na hranici blouznění. Ženská část týmu nepoznala svého přítele, se kterým žije a on ji také vůbec nevnímal… Naštěstí zbylí dva členové ještě byli při smyslech a dokázali je dostat nejen přes lanovku, ale také do raftu na poslední etapu.

Právě tým Thule dokázal po 7 dnech a 7 nocích dorazit do cíle. Mistři světa jsou tedy ze Švédka! V závodě se dlouho přetahovali s favority a obhájci prvenství, s novozélanďany Seagate, kteří však pro zdravotní potíže museli cca den před cílem vzdát z průběžného druhého místa. Stříbrní nakonec dorazili do cíle Španělé (tým Columbia). Na děleném třetím místě skončili Britové (Adidas) a Američané (Tecnu). První týmy nespaly během závodu více než 7 hodin!

Čeští reprezentanti OpavaNet/Accom/Salomon (Barbora Válková – Jaroslav Krajník – Tomáš Petreček – Tomáš Vaněk) po fantastickém výkonu dokončili závod po 9 dnech a nocích non-stop na 14. místě.

Druhý český tým Salomon-Suunto/Nutrend/S21 (Radka Brožková – Marek Navrátil – Pavel Štryncl – Roman Šinkovský) dokončil závod po 10 dnech a nocích na 18. místě. Konečné pořadí se však ještě bude dopočítávat (stopčasy, penalizace…).

České týmy porazili přes 50 soupeřů, zvládli limit závodu a mají plný počet kontrol.

Posted by

Jan Zemaník: Pražská stovka 2013

Letošní jubilejní dvacátá Pražská stovka slibovala náročnou 145 km dlouhou trať  s více než pětitisícovým převýšením a tradičně silnou konkurencí. Do Modřan jsem vyrážel z Beskyd tradičně vlakem s větším předstihem, abych měl dost času na klidnou přípravu.  Je to už taková klasika, dokoupit nějáké jídlo, baterky do čelovky, prezentovat se, v klidu se sbalit, pokecat s kamarády a odstartovat. Předpověď počasí slibovala silný vítr (po Evropě zuřil orkán Xaver), sněžení a trochu mrazu, takže vcelku dobré vyhlídky, až na ten vítr! V devět  večer odstartovalo ze Sofijského náměstí v Modřanech zhruba 300 účastníků.

Dlouho jsem plánoval jak takový závod vůbec rozběhnout, protože 145 km, to už je slušná porce a dalo by se zde při přepáleném začátku dobře vytuhnout. Až zhruba do 25km jsem si běžel svoje a snažil jsem se nenechat ovlivnit prvními závodníky, kteří běželi na můj vkus hodně rychle. Zhruba po třech hodinách závodu jsem se dotáhl na čelo závodu a spolu s Lukášem Masákem jsme začali udržovat neskutečně rychlé tempo.  Ze začátku jsem si myslel, že Lukáš brzy vytuhne a já si dál poběžím svoje, jenže jak se později ukázalo je to neskutečný bojovník s obrovskou vůlí a odhodláním! Lukáš měl jednu velkou výhodu, byl místní a skoro celou trať velice dobře znal, takže když jsem mu já trochu poutekl, tak na prvním rozcestí, kde jsem se musel zorientovat kam dál, mě zase doběhl a tak se to několikrát opakovalo. Občas jsem zahlédl závodníky za náma, ale náskok jsme měli stále dost veliký. Na 60 km (kontrola Všeradickém pivovaru) jsme dali bleskovou polévku a běželi dál. Tady jsem Lukášovi utekl za celý závod asi nejvíc, jenže jsem bohužel přeběhl jednu kontrolu a musel se vracet, sice to bylo jen pár desítek metrů, ale i to stačilo, aby mě Lukáš zase dohnal. Dál už jsme zase běželi spolu, čekal jsem, jestli nás zezadu někdo doběhne, třeba pan Cypra nebo Stárek, ale stále nikdo, takže jsme opět osamoceni doběhli na kontrolu na 80 km do Králova Dvora, opět rychlá polévka a vstříc denní části závodu (posledních sakra těžkých 65 km).

Co se týče orientace, trochu jsem zariskoval a zvolil navigaci v mých hodinkách Suunto Ambit a musím říct, že rozhodně nezklamala (samozřejmě jsem s sebou musel mít externí baterii) Většinu trasy jsme běželi, krom těch největších stoupání, která jsme dávali rychlou chůzí, takže to ubíhalo vcelku rychle a navíc, když nemá člověk žádnou krizovku, tak ho to strašně moc baví.  Karlštejn (105 km) opět rychlá polévka a další pokus Lukášovi utéct, bral ještě vodu, takže jsem měl nějákou chvíli k dobru, jenže mě po chvíli zase dohání a ta poslední polévka ho nějákým způsobem nakopla, protože od té doby jsme to rozběhli ještě rychleji než ze začátku a s pomyšlením na to, že nás někdo může dohánět jsme se několikrát přistihli, jak běžíme i do prudkého kopce! Nahnáno jsem měl osobně po celý závod, protože žádnou informaci o tom jak je to za náma jsem neměl.

Začali jsme být tak rychlí, že Olaf nestíhal dávat kontroly a dokonce nestíhal ani doznačovat trať. V Nazaretu jsem Lukášovi skoro nestíhal, byl to neskutečný fičák, přes popadané stromy, přes potok a tak pořád dokola, až jsem se pomalu začínal bát, že tohle nevydržím, vše se ale opět srovnalo v následném stoupáku. Pomalu, ale jistě se začaly blížit poslední kilometry závodu, které obvykle bolí nejvíce a strašně pomalu ubíhají. Člověk si řekne, že je to už jen patnáct kilometrů, ale když si uvědomí co všechno ještě musí absolvovat, aby se dostal do Modřanské rokle, je to prostě na palici. Navíc když příjdou ty pověstné bílé šipky, které jsou prostě všude je to nekonečné, ale to si člověk musí zažít.  Oba už jsme byli s Lukášem docela otupělí a únava byla  znát, stále jsme se však snažili držet tempo a být co nejdřív v cíli, bylo jisté, že čas, který jsem před závod plánoval, tedy pod dvacet hodin, padne. A je to tady Modřanská rokle, poslední stoupání a záverečné stovky metrů do cíle, který byl opět v základní škole Profesofa Švejcara v Modřanech. Cílový čas 18:40 hod, doběhli jsme s Lukášem vzhledem k vývoji závodu společně, unavení a pěkně vyřízení, ale první a nesmírně šťastní!

Můj čtvrtý start na tomto závodě mi tedy opět vyšel a po předchozích dvou vítězstvích se mi podařilo zvítězit i potřetí z čehož mám velikou radost, protože každý ročník Pražské stovky je nesmírně těžký a člověk si musí sáhnout opravdu na dno a předvést to nejlepší!

Poděkování patří Olafovi, kterej opět vymyslel super trať, na které se člověk opravdu nenudil, velké poděkování si také zaslouží celý realizační tým, který zvládl celou akci ukázkově i ve skromných podmínkách a nesmím zapomenout ani na Lukáše (bývalého cyklistu, kterej už moc netrénuje), protože bez něho, bych se do cíle, tak rychle nikdy nedostal!

 

Posted by

Jan WEBER: Co je EXO od SALOMONU ?

Zdá se, že nejen SALOMON se zabývá tzv. kompresními podpůrnými efekty pro sport. Moc nesleduji, co dělají jiní, ale vím, že u Salomonu se tomuto tématu věnují ti nejlepší ULTRA sportovci světa a že na vývoji je to vidět. SALOMON tudíž přináší komplexní řešení pro všechny vyznavače horského běhuEXO SENSIFIT.

Technologie EXO SENSIFIT má za cíl:

  • podporu a stimulaci svalové činnosti
  • podporu krevního oběhu (zlepšení přísunu kyslíku a oddálení nárůstu laktátu)
  • zlepšení aktivní regenerace
  • posturální kontrolu

První efekt najdeme u mnoha produktů jiných firem. Můžeme se také “spokojit“ s částečnou, lokální kompresí, např. jen stehna.

Pokud vyžadujeme také další tři efekty, měli bychom uvažovat o EXO SENSIFIT.

PODPORA A STIMULACE SVALSTVA – AKTIVNÍ REGENERACE

Přilnavost/komprese EXO oblečení zajišťuje lepší svalovou činnost a oddaluje příchod křečí. Sval při běhu lépe drží „pozici“ a dochází k jeho dobrému prokrvení (okysličení) – aktivní regeneraci.

Platí výše uvedené – můžete to “ošidit“ lokální kompresi. Možná, že je vhodná pro sálové sporty nebo běh rovným terénem.

Pokud však jde o horský – velice rozháraný a vícehodinový běh (pohyb), pak…

 

PODPORA KREVNÍHO OBĚHU

Je to podobné jako u “podpory a stimulace svalstva….“. Lokální řešení – omezený efekt.

 

POSTURÁLNÍ KONTROLA

Zde si dovolím poněkud širší pohled do POSTURÁLU…

Podle všeho oblast POSTURÁLNÍ kontroly je pro HORSKÝ běh tak specifická, že první tři efekty ve srovnání s ní “blednou“.

Svaly posturální (tonické) obsahují převážně červená svalová vlákna, která se vyznačují kontrakcí s pomalým nástupem, delším trváním a větší odolností vůči zátěži. Jejich hlavní funkcí je udržovat vzpřímenou polohu těla nebo jeho částí jak v klidu, tak v průběhu pohybu.

Posturální svaly jsou více protkány cévami, jsou méně unavitelné a mají lepší regenerační schopnosti. V našem těle jsou zapojovány nepřetržitě, mají tedy tendenci ke zkracování a proto je nutné jejich protahování. Posturální svaly jsou například trojhlavý sval lýtkový (musculus triceps surae) nebo dvouhlavý sval stehenní (mutulus biceps femoris).

Vzpřímená pozice, kterou zajišťují našemu tělu posturální svaly, je nezbytná pro správné provádění sportovních aktivit, s nimiž se snižuje riziko vzniku poranění pohybové soustavy.

Díky zvýšené posturální kontrole získáme lepší držení těla při běhu v nerovném terénu a nepřetěžujeme tak určité svalové skupiny, jak tomu bývá při špatné běžecké technice.

 

ROZDĚLENÍ PRODUKTŮ PODLE MÍRY ÚČINNOSTI:

S-LAB EXO EXO S-LAB ZIP TEE, EXO S-LAB TANK, EXO S-LAB II SHORT, EXO S-LAB TWINSKIN SHORTS, EXO S-LAB TIGHT, EXO CALFS
EXO EXO 3/4 TIGHT
EXO MOTION EXO MOTION 1/2 ZIP LS, EXO MOTION ZIP TANK, EXO MOTION TIGHT

 

SROVNÁVACÍ TABULKA:

stimulace
svalů      
podpora
svalů     
posturální
kontrola
Motion 20 20 20
EXO 3/4 TIGHT 20 60 40
S-LAB EXO + CALFS 20 100 100

Je jasné, kde hledat svou ROVNOVÁHU !

 

Posted by

Komentovat

MS v Adventure Race 2013 – Kostarika – 1. až 3. den

- 850 km vzdušnou čarou = 1000 km na trati
-  až 10 dní NON-STOP
- 25 zemí a 60 reprezentačních čtyřčlenných týmů (min. 1 žena)
- Trek, MTB, OB, kajak, raft, plavání, lezení, HighMountain, canyoning, coasteering, in-line, jumary …
- 0 až 40 °C; 0 až 3 400 m n. m.; vlhkost až 90%

Závod vede přes celou Kostariku od Panamy po Salador. Kouzelný byl předstartovní výklad, kdy museli závodnici projít kolem 4 akvárií s hady, které budou potkávat v buši a na vodě a jejichž kousnutí je smrtelné.

Závod začal MTB etapou dlouhou 100 km s převýšením 1000 m. Po 9 až 10 hodinách kolem půlnoci dojeli do depa první týmy. Výborně zvládly čeští reprezentanti především noční úsek přes opuštěné železnice a s hodinovou ztrátou se pohybují kolem 15. místa. Bez spánku pokračují všichni závodníci na mnohem náročnější etapu sea kajaku, jehož první část vede po řece. Mořský kajak cca 70 km vede přes Golfo Dulce (nejhlubší záliv na světě), kde se závodníci potkali s delfíny a někteří s velrybami. Klíčový byl mangrový kanál, protože týmy, které se k němu dostaly za odlivu musely lodě přesunout po souši a tím velmi ztratily. Také hrozné vedro kolem 40°C dává všem zabrat. Na moři se nedá odpočinout, protáhnout nebo si lehnout – prostě musíte 12 až 16 hodin pádlovat.

Asi 30 km trek přes poloostrov do Drakovy zátoky vedlo nekrásnějším místem Kostariky. Teplota je nad 30 ° C se slušnou vlhkostí, a pro ty, kteří uvízli v Mangrovem porostu, tak to mají dublované – žádný stín a žádný vítr a žádná voda. Většina týmů by dala cokoliv za studené pivo.

Závodníci překonali 1 km převýšení a přes džungli doběhli v podvečer k moři, kde je čekala náročná etapa na řece o délce 65 km s přesuny po souši, ale s obrovským množstvím cest, kanálů a hlavně variant postupů. Takto náročný orienťák na řece není nikde na světě. Proto se předpokládalo, že nejlepší zvládnou trať za 15 hodin, ale skutečnost byla horší a nejlepším trval River Kajak skoro celý noc a den. Nejdrsnější etapa pádlování v historii Adventure závodění! O spaní během noci nebyl zájem – nikdo si netroufl zalehnout na břeh plný krokodýlů a vodních zmijí. Některé týmy šetří holky jak to jen jde – přenášení přes vodu může být zásadní na treku, protože holkám ochrání co nejdéle nohy.

V čele závodu jsou Francouzi z Thule, ale Novozélanďané ze Seagate, Švédové ze Silvy nebo jihoafrický Adidas popř. americký Tecnu jsou v kontaktu. Skvěle si vedou Mistři Evropy z Polska a drží se mezi prvními 8 týmy. České týmy skončí River Kajak mezi 15. až 20. místem. Tecnu z USA riskovali postup přes kanál, kdy spoléhali na příliv a nakonec jim to vyšlo. Poláci měli štěstí na problematicky zakresleném kontrolním bodu, který našli hned a tím stáhli o hodinu první Francouze, kteří bloudili. Závodníky čeká 100 km MTB do 2000 m n. m. a následovat bude téměř 100 km dlouhý VHT trek s převýšením 4 km. Z nuly do 4 km a naopak z teplot +35 na °C – to bude náročné !!!

Živý přenos: http://live.arcostarica.com

Zdroj: www.ceas.cz

Posted by

Komentovat